Как правилно да се грижим за домашния текстил
Символи за пране • Съвети за грижа • Азбука на петната
Искаш да се наслаждаваш на спалното си бельо, кърпите и завесите дълго време? Тогава трябва имаш предвид символите за грижа, с които са маркирани текстилните изделия. Тази статия ще ти даде основни съвети за грижа и поддръжка на домашния текстил във винаги блестяща форма, като нов за дълго време. А с нашата азбука на петната ще можеш лесно да се справиш с особено упорити петна.
Символи за пране: За да имаме перфектни резултати
Искашли хавлиените ти кърпи да останат меки и пухкави, а пердетата да не се свиват при пране? Тогава трябва да се придържаш към указателните символи на етикета. Тези символи показват какви видове пране и сушене са съвместими със съответния домашен текстил. Първото основно правило е, че светлите, цветните и тъмните тъкани се перат отделно, като се използва подходящ препарат за съответната цел. Така бялото остава искрящо бяло, а цветното пране запазва интензивността на цвета си. Какво означават отделните символи за пране, можеш да видиш в табличката:
Съвети за грижа за домашния текстил – за, да остане красив за дълго време
Висококачественият текстил заслужава специално внимание, за да можем да му се радваме по-дълго време. За деликатния текстил трябва да предвидим по-внимателно третиране и по възможност да го перем отделно. Така ще предотвратим увреждане от взаимодействие с други текстилни изделия в пералнята. Най-безопасно е като използваш специална мрежа за пране, а ако не разполагаш с такава мрежа, можеш да използваш калъфка за възглавница.
Пране на спално бельо
- Спалното бельо трябва да се сменя на всеки две до четири седмици. Избери цикъл на пране в зависимост от материала и степента на замърсяване. Важно е обаче да обърнеш внимание на символите за пране, особено що се отнася до температурата на пране!
- Прахът за пране може да повреди циповете. С течен перилен препарат нямаш такива грижи.
- Обърни наопъки, така не само ще се защитят влакната, но цветовете ще запазят яркостта си.
- Затвори или закопчай отворите на плика или калъфката, за да не попадат други по-малки текстилни изделия в тях.
- Сушенето навън е значително по-щадящият тъканите вариант.
Пране на завивки и възглавници
- Ежедневно разпухвай и проветрявай възглавниците и завивките.
- Ако дебелината на пълнежа намалее, значи е време да изпереш възглавницата или завивката (следвай инструкциите на етикета). В зависимост от вида на пълнежа, използвай щадящ почистващ препарат или специален препарат за пух (не използвай омекотител). Ако пералната ти машина е твърде малка, най-добре е да се възползваш от професионални услуги за пране.
- Синтетичните завивки и възглавници могат да се перат по-често и понякога до 90 °C. Изсъхват бързо, но можете да ги поставите и в сушилнята при ниска температура.
- Възглавниците и одеялата от пух също могат да се перат. Това трябва да се случва обаче само веднъж или два пъти годишно на 40 °C или 60 °C. Могат да се изсушат в сушилнята на ниска температура. За да станат още по-пухкави, можеш добавиш две до три топки за тенис. Съвет: Хубаво е завивките и възглавниците да се изтупват, изсмукват с прахосмукачката или да се оставят на слънце. Все пак внимавай с деликатния пух.
- В зависимост от качеството и употребата, възглавницата се подменя след четири до шест години. Завивките имат по-дълъг живот – тях можеш да подмениш след девет до единадесет години употреба.
Пране на хавлиени изделия
- Хавлиените кърпи се перат на поне 60 °C температура, а добавянето на омекотител ще ги направи още по-меки.
- Не суши хавлиените си изделия на твърде висока температура в сушилнята – така рискуваш те да се свият. Между другото, ще усетиш ефекта на умерената сушилня: слага край на твърдите кърпи. Движението и движението на въздуха поддържат влакната пухкави.
- Ако нямаш сушилня вкъщи, можеш да прилагаш един домашен трик: накисвай кърпите в оцетна вода от време на време преди пране – това ще разтвори варовика и ще ги поддържа меки.
- Хавлиените изделия не трябва да се гладят, тъй като това би елиминирало ефекта на меките и пухкави влакна.
Пране на пердета
- Изпирай пердета си на всеки 6 месеца. По този начин прахът не може да се натрупа в тъканта. Ако прахът вече се е натрупал, внимателно го изтупайте преди пране.
- Ако е възможно, добре е да свалиш кукичките на пердето преди пране. В противен случай използвай специална мрежа за пране или калъфка за възглавница.
- Завесите и пердетата се перат само на 30 °C и с добавяне на деликатен препарат (за цветни тъкани) или специален препарат за завеси (за бели тъкани).
- Избягвай използването на омекотител и не препълвай барабана на пералнята.
- Тъканите за пердета са много деликатни. По-добре е да деактивираш функцията за центрофугиране. В края на цикъла на пране избери ръчно програмата за кратко центрофугиране на ниски обороти.
- Остави завесите да изсъхнат на въздух. Ако ги закачиш отново, докато са все още леко влажни, ще изсъхнат без гънки по тях. По плътните тъкано трябва да се изгладят - обърнете внимание на символите за пране и гладене.
Азбука на петната – всички петна, вън!
О, не – петно от мастило по ръкава на ризата или петно от червено вино по покривката? Без паника! Азбуката на петната на Mömax ще ти помогне да се правиш и с най-упоритите петна.
- A Бира
- Г Боя (лак)
- Б Боя за обувки
- Б/Г Вино
- Д Восък
- Г Въглен
- Б Горчица
- Б Дресинг
- Е Дъвка
- A Екскременти
- В Кафе
- Б Кафе с мляко
- Г Кръв
- Ж Кръв (засъхнала)
- В Кола
- Г Лак
- Б/Г Лак за мебели
- Г Лак за нокти
- Г Лак за подове
- В Лимонада
- Г Мазнина
- Б Майоназа
- Г Масло
- Б Мастило
- Б Мляко
- В Напитки
- Г Олио
- Б Парфюм
- Г Писалка
- В Плодов сок
- Б Повръщане
- Ж Ръжда
- Б Сажди
- Б Сметана
- Г Смола (катран)
- Б Сосове
- В Спиртни напитки
- Б Супа
- Г Флумастер
- Б Химикалка
- Б Храна
- В Чай
- Б Червило
- Б Шоколад
- A Яйца
А) Горещата вода пресича протеина, затова използвай ледено студена вода за почистване. Третирай с разтвор на вода и шампоан.
Б) Третирай с хладък разтвор на шампоан и вода. Ако е необходимо, след изсушаване можеш да обработиш със специален препарат за отстраняване на петна, ацетон или разредител.
В) Третирай бързо с хладък разтвор на шампоан и вода. Не позволявай на петното да засъхне.
Г) Необходимо е третиране с препарат за отстраняване на петна, ацетон или разредител.
Д) Остави петното да изсъхне напълно. Ако е възможно, остави текстила във фризера за кратко. След това внимателно отстрани втвърдения восък с острието на нож. Ако е необходимо, третирай със специален препарат за отстраняване на петна. Не си и помисляй за ютията! Внимавай с велура: повърхността може лесно да се повреди.
Е) Използвай охлаждащ спрей съгласно инструкциите. В никакъв случай не издърпвай! Трябва да се внимава с велурени повърхности, в противен случай повърхността може да пострада.
Ж) Навлажни бяла кърпа с разтвор на лимонена киселина (една супена лъжица в 100 мл студена вода). Внимателно нанеси върху петното, без да натискане или втриване. Движенията са от края към средата.